بهترین امکانات اندروید ۱۰ که از امروز باید استفاده کنید۲ min read

شما با زمان تقریبی مطالعه ۸ دقیقه‌ای این مقاله، مهمان نت‌بازمگ هستید.

خلاصه

اندروید ۱۰ پر از ویژگی‌های مفید است. فقط باید بدانید کجا دنبالش بگردید. اندروید ۱۰ در ماه سپتامبر ارائه شد، با تلفن‌های هوشمند Google Pixel آغاز به کار کرد و به آرامی در حال ارائه به دستگاه‌های (Devices) بیشتری است. گوشی‌های مطرح سامسونگ همگی به اندروید ۱۰ به روز شده‌اند و به تازگی اعلام شده گلکسی S20 و Z Flip ، همه با اندروید ۱۰ آماده استفاده است.

این به روز رسانی شامل یک تن از ویژگی های جدید است، از حالت تاریکی سراسری کامل گرفته که به صرفه‌جویی در مصرف باتری کمک می کند تا حریم‌خصوصی‌پیشرفته و ویژگی زیرنویس‌زنده که خیلی جالب و به دردبخور است.

خلاصه اینکه اگر به تازگی گوشی هوشمندی با اندروید ۱۰ به دست شما رسیده است یا به تازگی آن را به روزرسانی کرده اید و به دنبال استفاده از ویژگی‌های جدید اندروید هستید، نت‌بازمگ هوای شما را دارد. در متن زیر با هم به ویژگی‌های هفتگانه‌ای که از اندروید ۱۰ باید بدانید، می پردازیم.

امکانات و ویژگی های اندروید 10
امکانات و ویژگی های اندروید ۱۰

۱- ژست‌های حرکتی (سیستم پیمایش جدید مبتنی بر حرکات دست)

سوایپ کردن برای جابجایی بین برنامه‌ها و بازگشت به صفحه اصلی، به جای تکیه بر ناوبری سنتی (کلیدهای سه‌گانه) ، اکنون سوایپ کردن در دسترس است. گوگل در گذشته با ناوبری سنتی حرکت می کرد و این امکان تا اندروید ۱۰ نتوانست کاملاً امکان پذیر شود.

فرایند روشن کردن امکان ژست‌های حرکتی بسته به اینکه چه شرکتی تلفن‌هوشمند شما را ساخته است متفاوت خواهد بود، اما می‌توانید در تنظیمات کلمه “Gestures” را جستجو کرده و آن را پیدا کنید. در گوگل پیکسل ۴، می‌توانید با رفتن به مسیر زیر آن را پیدا کنید و گزینه Gesture navigation را انتخاب نمایید.

Settings > System > Gestures > System navigation

ژست‌های حرکتی (سیستم پیمایش جدید مبتنی بر حرکات دست)
ژست‌های حرکتی

خیالتان راحت، ما در نت‌بازمگ همه ویژگی‌های هفتگانه و شیوه بهره‌برداری از ویژگی‌های جدید را بررسی خواهیم کرد.

۲- امکان اشتراک و دسترسی به Wi-Fi  با QR Code

Android 10 ویژگی جدیدی دارد که به شما این امکان را می دهد یک کد QR برای شبکه Wi-Fi خود ایجاد کنید یا کد QR دیگران را اسکن کنید تا از تنظیمات Wi-Fi دستگاه به شبکه Wi-Fi دیگران متصل شوید. برای استفاده از این امکان جدید، به تنظیمات Wi-Fi بروید و سپس شبکه خانگی خود را انتخاب کنید و به دنبال آن دکمه اشتراک(Share) که آیکن QR code کوچکی درست در بالای آن قرار دارد را انتخاب نمایید.

امکان Wi-Fi  و  QR codes
اشتراک گذاری wifi با QRCode

۳- لغو حذف برنامه (Application)

آیا تاکنون برنامه‎ای را از صفحه‌اصلی خود به طور تصادفی حذف کرده‌اید؟ مشکل اینجاست که نمی توان به خاطر آورد کدام برنامه در جای خالی بوده است، در Android 10 ، چند ثانیه پس از حذف یک برنامه برای خنثی‌سازی این تغییر زمان وجود دارد. دکمه خنثی‌سازی (undo) را در پایین صفحه مشاهده خواهید کرد. آن را فشار دهید و برنامه به جایی که به آن تعلق دارد باز می گردد.

لغو حذف برنامه (Application)
بازیابی برنامه حذف شده در اندروید ۱۰

۴- کنترل موقعیت مکانی

اندروید ۱۰ بر کنترل چگونگی استفاده یک برنامه از اطلاعات موقعیت‌مکانی، کنترل جزءبه‌جزء بیشتری افزوده است. قبل از Android 10 ، هنگامی که به یک برنامه دسترسی مکانی خود را می‌دادید، دسترسی به مکان همیشه روشن بود و به طور بالقوه همیشه ردیابی می کرد. با Android 10، این امکان را دارید که به برنامه اجازه دهید فقط در حالی که به طور فعال از برنامه(Application) استفاده می کنید، به اطلاعات مکان شما دسترسی پیدا کند. این نه تنها یک مسئله مهم حفظ‌حریم‌خصوصی است، بلکه مطمئناً به صرفه‌جویی در مصرف باتری شما نیز کمک می کند.

کنترل موقعیت مکانی
کنترل موقعیت‌مکانی در اندروید ۱۰

۵- تنظیمات حفظ حریم‌خصوصی

با وجود Android 10 ، اکنون یک بخش اختصاصی حفظ‌حریم‌خصوصی در تنظیمات برنامه وجود دارد. با باز کردن این بخش، مجوزهای مختلفی را نشان می دهد که برنامه‌ها می توانند مواردی مانند تقویم، مکان، دوربین، مخاطبین و میکروفون را برای دسترسی درخواست کنند. Android همیشه فاقد روشی روشن برای مشاهده اینکه کدام برنامه ها به اطلاعات دستگاه شما دسترسی دارند بود. این بخش جدید کشف و ابطال مجوز برای برنامه‌های خاص را آسان می کند. چند دقیقه وقت بگذارید تا دقیقاً بدانید چه کاری می توانید در صفحه تنظیمات جدید Android 10 Privacy انجام دهید. به نت‌بازمگ اعتماد کنید، ارزشش را دارد.

تنظیمات حفظ حریم‌خصوصی
تنظیمات حریم‌خصوصی‌پیشرفته در اندروید ۱۰

۶- کنترل بهتر اعلان‌ها(Notifications)

هنگامی که به مدت طولانی یک اعلان(Notifications) را لمس کنید، دو گزینه مختلف به شما نمایش داده می‌شود: اطلاع‌رسانی‌اعلان(Alerting) و بی‌صدا(Silent). اگر اطلاع‌رسانی‌اعلان(Alerting) را انتخاب کنید، برنامه با هر اعلان جدید صدایی ایجاد می کند. اگر Silent را انتخاب کنید ، تلفن شما صدا یا لرزش ایجاد نمی‌کند. با رفتن به اندروید فارسی در مسیر تنظیمات> برنامه ها و اعلان ها> اعلان‌ها و در اندروید انگلیسی در مسیر Settings > Apps & notifications > Notifications می توانید نحوه رفتار اعلان‌ها را تنظیم کنید. این یک ویژگی کوچک اما مهم است زیرا این بدان معناست که دیگر لازم نیست که به تنظیمات داخلی اپلیکیشن بروید تا بفهمید چگونه اعلان‌های برنامه را شخصی‌سازی کنید. شما به سادگی گزینه‌ای را در اعلان‌ها انتخاب می کنید و کار تمام می شود.

کنترل بهتر اعلان‌ها(Notifications)
مدیریت اعلان‌ها در اندروید ۱۰

۷- زیرنویس زنده

به عنوان روشی برای دسترسی بیشتر در Android، توسعه دهندگان Google Live Caption زیرنویس‌زنده را توسعه دادند. این ویژگی هر ویدئویی را که پخش می شود، حتی بدون اتصال داده‌ها(اینترنت) ، به صورت زنده زیرنویس می کند. برای فعال کردن Live Caption ، یک ویدیو پخش کنید و سپس یک دکمه میزان صدا را فشار دهید. کشویی که نشان می‌دهد یک دکمه زیرنویس در پایین خواهید داشت، روی آن ضربه بزنید. سپس می‌توانید زیرنویس را با کشیدن آن به صفحه اضافه نمایید. Live Caption در ابتدا فقط در گوشی Google Pixel 4 و Pixel 4 XL موجود بود و در نهایت راه خود را برای بقیه گوشی‌های پیکسل رقم زد.

زیرنویس زنده در اندروید ۱۰

وقتی Galaxy S20 در تاریخ ۶ مارس به بازار عرضه شد، جدیدترین تلفن‌های سامسونگ اولین گوشی‌های غیر پیکسلی خواهند بود که به Live Caption دسترسی دارند. پس از آشنایی با ویژگی‌های هفتگانه اندروید ۱۰ ، حتماً نگاهی عمیق به حرکات پیمایشی(ناوبری) داشته باشید و به سراغ تنظیمات جدید حریم خصوصی و همچنین تنظیمات اکتشاف وابطال دسترسی‌ها در حریم خصوصی بروید.

زیرنویس زنده اندروید

نتیجه‌گیری

اگر قصد خرید گوشی اندرویدی دارید، پیشنهاد می کنیم انتخاب شما به اندروید ۱۰ مجهز باشد ویا اگر گوشی شما شامل به روزرسانی اندروید ۱۰ است، آن را به اندروید ۱۰ ارتقاء دهید تا از امکانات جالب آن بهره‌مند شوید. ژست‌های حرکتی و اشتراک wifi با QRCode سرعت دسترسی شما را افزایش می دهد. اگر اشتباها برنامه‌ای را از روی صفحه حذف کنید، امکان خنثی‌سازی این عملیات را دارید. موقعیت مکانی از اطلاعات خصوصی کاربران است و هر اپلیکیشنی نباید به آسانی در هر زمان به آن دسترسی داشته باشد، با اندروید ۱۰ جزئیات دسترسی به مکان شما افزایش یافته است.

دسترسی به داده‌های شخصی کاربران، اعم از فضای داخلی تلفن همراه، دوربین، مخاطبین، میکروفون و… نیاز به کنترل دقیق‌تری دارد که جزءبه‌جزء به شکا مرکزی در اندروید ۱۰ در دسترس است. با توسعه دنیای رسانه، نوتیفیکیشن ها افزایش یافته اند و این می تواند زمانگیر، خسته کننده و مزاحم باشد که در نسخه جدید اندروید خیلی سریع می توانید تکلیف آن را مشخص نمایید. زیرنویس زنده از امکانات فوق العاده اندروید ۱۰ است که می تواند مذاکرات کسب و کار و یا تماس های تصویری کاربران را با دوستان بین‌المللی بهبود بخشد. نظر شما درباره امکان زیرنویس زنده گوگل (Google Live Caption) و سیستم عامل جدید Android 10 چیست؟ با ما در بخش تکنولوژی نت‌بازمگ همراه باشید.

منبع

احمدرضا سعیدبخش

احمدرضا سعیدبخش

علاقه‌مند به دنیای کامپیوتر و تکنولوژی‌های روز دنیا

2 دیدگاه برای «بهترین امکانات اندروید ۱۰ که از امروز باید استفاده کنید»

  • ۲۳ تیر‌ماه ۱۳۹۹ در t ۴:۰۲ ب٫ظ
    Permalink

    لایک دارید حتما به اندروید ۱۰ ارتقا میدم 🙂

    پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.